Rolipall

Taiji Rolipall – mäng, tants, võimlemine, meditatsioon

 

Rolipall (nimetustega Taiji Bailong Ball, Taichi Rouliball) on kahe vastaspoole, enamjaolt kahe, aga ka nelja mängija vahel mängitav sportmäng. Rolipall meenutab nii tennist, sest seda mängitakse reketiga, kui ka võrkpalli, sest mängijate vahel on suhteliselt kõrgel asuv võrk.

Rolipall ehk Taiji tennis on spordiala, kus mängitakse silikoonmembraaniga kaetud reketi ja liivaga täidetud palliga üle võrgu nagu sulgpall. Mängijad löövad reketitega palli edasi-tagasi üle võrgu ja püüavad sundida vastast eksima (lööma palli võrku, väljakupiiridest välja või laskma selle oma väljakupoolele maha kukkuda).

Rolipalli lõi 1991. aastal Hiina kehakultuuri ja spordi professor Bai Rong. Rolipalli kasutati vigastatud sportlaste taastusravis.  2000 aastatel levis Rolipall üle Hiina ning kujunes populaarseks spordialaks, sest täheldati et, sujuvad, plastilised ning koordinatsiooni nõudvad liigutused parandavad nii kehalist kui ka meelelist võimekust.

Üksinda harjutades saab Rolipalli treeninda võimlemiskavasid, sooritada erinevaid liikumisviise (trikke) osavuse ja koordinatsiooni arendamiseks. Miks mitte ka keskendunud dünaamilise meditatsiooniks?

Rolipalli iseloomustab neli sõna: pehme, ümar, kõikehaarav, liikumine tagasi ehk järelandlikkus.

Rolipalli tehnikad on pehmed ja sujuvad, mis välistavad agressiivsuse.

Ümarad, kaarjad liigutused tagavad katkematu liikumise.

Palli püüdmine ja haldamine toimub kogu kehaga. (mitte ainult käega)

Palli omastamine toimub liikumisega tagasi.

 Rolipalli mängureeglid:

 Mänguala mõõdud on 5,18 m laiused ja 11,88 m pikad. Paarismängu ala mõõtmed on 6,10 m lai ja 11,88 m pikad. Pooli eraldab 1,75 m  kõrgusel olev võrk.

 Mängu eesmärk on saada vastasest rohkem punkte.

 Igat setti mängitakse kuni 15 punktini, mille on saavutanud üks mängijatest. Kui mõlemad mängijad on kogunud 14 punkti, mängitakse mängu olukorrani, kus üks mängijatest on saanud 2 punktilise edu. Mäng  kestab 20 punktini.

 Mängu võitmiseks peab mängija võitma 2 setti. Kui kumbki mängija on võitnud ühe seti, mängitakse kolmas sett, mille alusel määratakse võitja. Kolmas sett mängitakse kuni 10 punktini. Võitja on mängija, kes saab esimesena 10 punkti.

 Kumbki mänguplatsi pool jagatakse  joonega kaheks tsooniks: esimene osa (esimene tsoon) ja tagumine osa(teine ​​tsoon).

Servimine sooritatakse teisest tsoonist. Esimesest tsoonist sooritatud serv on viga ja annab punkti vastasele.

 Kumbki  mängija servib kaks korda. Seejärel saab servimisõiguse teine mängija. Mängijatel on kohustus järgida  rolipalli tehnika põhiprintsiipi: pall suunatakse  kaarekujulise trajektoorina vastase poolele.

 Palli löömine on keelatud - palli tuleb püüda puutuja trajektooriga ja suunata vastase poole kaares tagasi. Keelatud palli hoidmine reketil ning pall vastu võtta reketi varre või raamiga.

 Ründamine, kus  pall suunatakse trajektooriga alla, on lubatud ainult teisest tsoonist. Esimesest tsoonist on ründamine keelatud.

 Pall, mis langeb piirjoonele, loetakse seesolevaks.

 Kui pall puudutab  lennu ajal võrku ja lendab vastase poolele, loetakse see õigeks.

 Pall, mis lendas mänguplatsist välja, toob punkti vastasmängijale...

Kui mängija puudutab väljalendavat palli, saab punkti vastane.

 

 

 

 https://vimeo.com/29707003 - Vaata, siis näed Rolipalli esimest kava.

 

 


Eelmine
Karate ajalugu minevikust tänapäevani
Järgmine
JKF Wado-kai

Lisa kommentaar

Email again: